Koronaviry

Koronaviry

Jak se chránit (nejen) proti koronavirům?

Obyčejná rouška není řešení.

 

V lékárně nyní zaznamenáváme zvýšený zájem o roušky a antibakteriální gely. Zdravého jedince obyčejná rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutná rouška vyrobená z nanovláken, nebo respirátor s třídou ffp3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, omezují šíření respiračních infekcí obecně. Přesto se v lékárnách všechny typy roušek vyprodaly během několika málo dní v souvislosti s informacemi o koronaviru a v současné době nejsou v ČR prakticky k sehnání. Jakou prevenci v současné situaci provádět?

Během akutních respiračních onemocnění považujeme za zásadní dodržovat základní hygienická pravidla, především důsledné mytí rukou. Vhodné je také použití antibakteriálního gelu, pokud není v danou chvíli možné si ruce důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Při odkašlávání není nejsprávnější dávat si ruku před ústa, lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, zamezíte tak šíření infekce. Podobné pravidlo platí i u kýchání. Hygienické zásady je potřebné dodržovat také v místech s vysokou koncentrací lidí a v dopravních prostředcích. Při udržování čistoty bychom neměli zapomenout například na pravidelnou povrchovou dezinfekci mobilního telefonu a klávesnice počítače, které mohou být rovněž zdrojem mnoha bakterií a virů.

Důležité je také pamatovat na posílení vlastní imunity a odolnosti. Můžeme začít ihned (nejen kvůli nákaze koronaviry), imunita se nezlepší ze dne na den. Stačí však relativně málo – úprava životního režimu. Pomůže nám více pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu, otužování se, dostatek spánku, předcházení stresovým situacím. Imunitu také posílíme přípravky, např. vitamínovými (vitamin C, multivitaminy, kombinace s minerály aj.) ale i dalšími, které přímo slouží k posílení imunity.

V lékárně vám rádi poradíme a doporučíme vhodné produkty. Naši klienti s klientskou kartou také jistě rádi využijí všechny cenové výhody, které jim karta při nákupu nabízí. Zatím v ČR není žádný důvod, aby kvůli výskytu koronaviru vznikala panika. Je však vhodné se právě nyní zaměřit na racionální prevenci, která bude přínosem nejen kvůli případnému výskytu koronaviru, ale která bude užitečná i pro prevenci před dalšími respiračními chorobami.

 

Zdroj: ČLnK       28.1.2020                                                  PharmDr. Petr Krpálek