Měření rizika ICHDK

Měření rizika ICHDK

Kdy: Čtvrtek, 13.2.2020

Kde: Lékárna Draháň, Čimická 780/61 nebo na tel. 283 850 265

Pro koho je určeno: Lidé trpící bolestmi jedné nebo obou dolních končetin, kulháním, křečemi, objevujícími se zejména při chůzi/pohybu.

Jak se objednat: Osobně nebo telefonicky v lékárně Draháň Čimická 780 nebo na tel. 283 850 265

Co je ICHDK?

Ischemická choroba dolních končetin je poruchou prokrvení nohou. Vzniká zanášením tepen dolních končetin a přináší zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu nebo cévní mozkové příhody. Trpí jí až desetina české populace, většina nemocných o to však ani neví. Přitom až třetině z nich hrozí srdeční selhání. Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z hlavních příčin úmrtí nejen v ČR, ale i ve světě.

Jaké má příznaky?

V prvním stadiu je nemoc bez příznaků, proto o ní až 60 % nemocných neví. V dalších fázích přicházejí bolesti ve svalu a při pohybu, občasné kulhání, křeče či zpomalení chůze. Pokud se zanedbá léčba, může ICHDK vést až k odumření nohou nebo dokonce smrti. Rizikovými faktory ICHDK jsou zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka, kouření a vysoký krevní tlak.

Jak se chránit?

Trvalým následkům lze předejít včasným zjištěním nemoci, změnou životního stylu a správnou léčbou. Právě včasné zjištění je nejdůležitější. Až třetina pacientů umírá do pěti let, pokud se s jejich léčbou začne až po objevení prvních příznaků. Důležitý je také životní styl s dostatkem pohybu, především pravidelné chůze. Pomůže také strava s nízkým podílem tuku a cholesterolu. Dále je nutné přestat kouřit a upravit svou tělesnou hmotnost.

Jaké jsou dosavadní výsledky měření?

Průběžné měření ABI indexu v lékárnách probíhá již od roku 2009. ABI index si doposud nechalo změřit již tisíce lidí ve více než 100 lékárnách po celé republice. U 45 % vyšetřených byly dokonce naměřeny hodnoty II. nebo III. stupně hypertenze.